Aθλητικά NέαΜε όργια Καλάθη... καθάρισε τον Ερυθρό Αστέρα ο ΠΑΟ

Με όργια Καλάθη… καθάρισε τον Ερυθρό Αστέρα ο ΠΑΟ

Καταιγιστικός επί 40 λεπτά ο Παναθηναϊκός, με όργια του Καλάθη και ματσάρα από τον Σίνγκλετον, καθάρισε τον Ερ. Αστέρα (91-71) και βλέπει ξανά πλεονέκτημα έδρας! Ώριμο ματς από Τζέιμς, εξαιρετικοί Θανάσης και Παππάς.

O Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε το 16-11 στην Euroleague και… έκλεισε και τυπικά εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, αφήνοντας τον Ερυθρό Αστέρα στο 11-16. Έτσι, παίζει πλέον για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην οκτάδα και ο επόμενος αγώνας του είναι στο Τελ Αβίβ την Πέμπτη, με αντίπαλο την Μακάμπι, που αγωνίζεται για… ζωή της στον θεσμό και την 8η θέση (22/3, 21:05).

Οι «πράσινοι» κατά διαστήματα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, «έβγαλαν» τα μαρκαρίσματα και τις άμυνες που ήθελαν, είχαν όρεξη και πάθος στο παιχνίδι τους και στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη (17π., 5ρ., 10ασ., 6κλ.( – Κρις Σίνγκλετον (21π. με 8/9 σουτ, 1/3 βολές και season high) μπόρεσαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη από νωρίς. Ουσιαστική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάικ Τζέιμς (9π., 5ασ.), ενώ καλός στο αμυντικό κομμάτι ήταν για μία ακόμα φορά ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Άρεσε ο Νίκος Παππάς στην επιστροφή του στη δράση (9π.), μάζεψε τα ριμπάουντ ο Άντριαν Πέιν (8ρ.). Στην αντίπερα όχθη, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και δεν κατάφεραν να… χτυπήσουν ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ήταν διαβασμένος και εύστοχος και πήγε στο εντυπωσιακό +15 στο 5′ (17-2) με… όπλα του τους Καλάθη – Τζέιμς – Σίνγκλετον, οι οποίοι έδιναν τον ρυθμό. Οι Σέρβοι μετά τα αρχικά 1/11 σουτ τους «ροκάνισαν» τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ τους (24-15 στο 10′), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» ήταν το… αφεντικό της αναμέτρησης, με τον Καλάθη να έχει 7 πόντους και 4 ασίστ στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά (36-27 στο 15′), έχοντας περιορίσει τους Τέιλορ Ρότσεστι και Τζέιμς Φελντέιν. Ένα μικρό «ξέσπασμα» του Ερυθρού Αστέρα μείωσε τη διαφορά στο 17′ (36-32), αλλά με την επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε ξανά το «πάνω χέρι». Μάλιστα, το πρώτο μέρος (47-38) είχε την… υπογραφή του Σίνγκλετον, ο οποίος στο πιο μεστό φετινό του ημίχρονο σημείωσε 14 πόντους. Στο 20′ οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτάρει 19 βολές (12/19β.), με τον Άλεν Όμιτς να ξεχωρίζει από την πλευρά τους (9π., 3ρ. και 4 κερδισμένα φάουλ).

Ένα τρίλεπτο σόου της «πράσινης» άμυνας και του Καλάθη έφερε ένα 10-2 επιμέρους σκορ και τους γηπεδούχους στο +17 (57-40 στο 23′). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιζε εξαιρετικές άμυνες, ο Σίνγκλετον είχε 21π. στο 30′ και ο ηγέτης του «τριφυλλιού» στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μετρούσε 17π., 5ρ., 10ασ., 6κλ. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε ένα… ξέσπασμα των πρωταθλητών Ελλάδας, οι οποίοι έπαιξαν απολαυστικό μπάσκετ σε εκείνο το διαστημα (68-47 στο 27′ και 77-56 στο 30′).

Με τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα ο Πασκουάλ ανακάτεψε την τράπουλα, με τους παίκτες του να κρατούν το προβάδισμα, με τον Παππά να σκοράρει και τον Πέιν να μαζεύει τα ριμπάουντ (80-67 στο 35′ και 85-68 στο 37′). Έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν στην 12η ευρωπαϊκή νίκη τους για φέτος στο ΟΑΚΑ (91-71).

Τα Δεκάλεπτα: 24-15, 47-38, 77-56, 91-71.