ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΓλίτωσε το «έμφραγμα» η ΤΣΣΚΑ!

Γλίτωσε το «έμφραγμα» η ΤΣΣΚΑ!

Το… χάρο με τα μάτια της είδε η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «φλέρταρε» έντονα με την ήττα μέσα στη Μόσχα από την Μπασκόνια, τελικά όμως έφτασε στη νίκη, με 98-90.

Μεγάλο τρίποντο από τον Μίλος Τελόντοσιτς περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος κι ενώ οι Βάσκοι είχαν προσπεράσει με 88-90.

Έτσι οι Ρώσοι προσπέρασαν με 91-90 και κατάφεραν να μη δεχτούν ούτε πόντο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Καθοριστικός και ο Ντε Κολό με καλάθι και βολές στη συνέχεια, με το οποίοι ο μοσχοβίτες έφτασαν στο τελικό +7.

Οι Βάσκοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους διψήφιους Λάρκιν, Σενγκέλια, Μπομπουά, Βόιτμαν, Χάνγκα, ενώ σούταραν και με πολύ υψηλά ποσοστά, ήτοι 65,5 στα δίποντα (19/29) και 44% στα τρίποντα (11/25).

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, στο πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ είχε διαρκώς το προβάδισμα, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει με περισσότερους από 4-6 πόντους. Στην τρίτη περίοδο οι Ρώσοι «άνοιξαν» τη διαφορά με καλή άμυνα πηγαίνοντας ακόμη και στο +10 (72-62 στο 30′).

Μάλιστα όπως είπαμε και πιο πάνω, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο πέρασε μπροστά στο 4ο δεκάλεπτο διάστημα στο οποίο είχε το προβάδισμα (έστω και οριακά) την περισσότερη ώρα.

Τελικά οι Ρώσοι χαμογέλασαν στο τέλος διατηρώντας την ψυχραιμία τους, έχοντας ηγέτες για μία ακόμη φορά τους Τεόντοσιτς (22π., 5ασ.) και Ντε Κολό (17.π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-40,72-62, 98-90

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Τεόντοσιτς 22(4), Όγκουστιν 9, Φριντζόν 6(1), Τζάκσον 8, Αντόνοφ 5(1), Βοροντσέβιτς 5(1), Χίγκινς 12(1), Κριάπα 2, Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 6.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 17 (4), Βόιτμαν 12(1), Χάνγκα 12(3), Μπομπουά 13(2), Μπλάζιτς, Ντιόπ 5, Τιγί 2, Λαμπροβίτολα, Σενγκέλια 12, Μπάντινγκερ 8, Λουζ 9 (1).