Aθλητικά NέαΦοβερή Μπάρσα, κέρδισε με ιστορικό ρεκόρ τη Χίμκι

Φοβερή Μπάρσα, κέρδισε με ιστορικό ρεκόρ τη Χίμκι

Ξέσπασε στη Χίμκι η Μπαρσελόνα! Με τον Κλαβέρ να παίρνει… φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί επικράτησαν 79-65 της Χίμκι μέσα στη Μόσχα και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη ύστερα από πέντε σερί ήττες, για να ανέβουν στο 5-10. Παράλληλα, αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη των «μπλαουγκράνα» στην Ευρωλίγκα ύστερα από 309 ημέρες και το «διπλό» στο Μιλάνο επί της Αρμάνι, στις 23 Φεβρουαρίου! Από 12 πόντους είχαν οι Κλαβέρ, Ερτέλ και Σεραφέν για τους Ισπανούς, ενώ από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πρώτος σκόρερ ήταν ο Σβεντ με 22, αλλά με 5/17 σουτ.

Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά μέχρι τα μισά (9-12) και την Μπαρτσελόνα να παίρνει τα ηνία στη συνέχεια, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το +10 (15-25). Στη δεύτερη περίοδο, οι Καταλανοί διατηρούσαν το προβάδισμά τους (25-29), αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε την αντεπίθεσή της στο τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας στον πόντο (32-33), αλλά το τρίποντο του Χάνγκα διαμόρφωσε το 32-36.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Χίμκι να κάνει την ανατροπή και να παίρνει το προβάδισμα (46-45), στο 27′. Ο Σεραφέν έβαλε ξανά την Μπάρτσα σε θέση οδηγού (46-50), με τα τρίποντα των γηπεδούχων να τους βάζουν ξανά μπροστά (57-55), αλλά οι δύο βολές του Χάνγκα να κάνουν το 57-57 του τρίτου δεκαλέπτου. Με μπροστάρη τον Κλαβέρ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν… πάρτι και με ένα επιμέρους σκορ 2-17, για το +15 (59-74), στο 38’! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Αλόνσο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 32-36, 57-57, 65-79.