ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Έπνιξε» την Αρμάνι και παρέμεινε στο… ρετιρέ η Φενέρ!

«Έπνιξε» την Αρμάνι και παρέμεινε στο… ρετιρέ η Φενέρ!

Δεν το κουνάει από την κορυφή η Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τα κατάφερε και απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία νίκησε 92-85 και έτσι με το 11-1 έμεινε μόνη στην κορυφή.

Κορυφαίοι οι Γκούντουριτς και Βέσελι με 20 και 17 πόντους ο καθένας για τους Τούρκους, με τον Λοβέρν να προσθέτει άλλους 15. Καλή παρουσία από τον Σλούκα με 9 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από τους Ιταλούς, που έπεσαν στο 6-6, πάλεψε ο Τζέιμς με 31 πόντους.

Ντέρμπι μέχρι το 7’ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Τζέιμς να πατάει το… γκάζι και να στέλνει την Αρμάνι στο +6 (15-21), στο τέλος. Με ένα 5-0 μπήκε η Φενέρ στη δεύτερη περίοδο (20-21), με τους Ιταλούς να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι τα μισά (24-28). Εκεί, ο Σλούκας έσπρωξε τους γηπεδούχους στην ανατροπή (32-28), ενώ ο Βέσελι τους πήγε στο +5 (40-35), στο 19’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό ήταν η σειρά του Γκουντάιτις να απαντήσει για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και εκείνοι έφεραν το ματς στα ίσα (40-40).

Από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Φενέρ είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα (54-47) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, πήγαν στο +10 (65-55), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58). Ίδια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στο 35’ οι Τούρκοι ξέφυγαν ξανά σε διψήφια τιμή (77-65). Στη συνέχεια, ο Τζέιμς «ζεστάθηκε», με την Αρμάνι να μειώνει στο -3 (79-76), στο 37’. Αλλά, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι ξέφυγαν στο +8 (87-79) και πήραν τη νίκη με το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-40, 67-58, 92-85