Aθλητικά NέαΈκανε το καθήκον της Ζαλγκίρις...

Έκανε το καθήκον της Ζαλγκίρις…

Η Ζαλγκίρις πήρε το «must win» παιχνίδι με την Αρμάνι (77-65) και θα μπει στην «καυτή» τελική τριάδα αγώνων με καλή ψυχολογία και ελπίδες για καλό πλασάρισμα εντός 8άδας.

Για 30 λεπτά, η Αρμάνι έβαζε πολύ δύσκολα στην Ζαλγκίρις, αλλά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να αποφύγει τις… κακοτοπιές με εξαιρετικό finish. Έτσι, ανέβηκε στο 16-11, άφησε τις δυο σερί ήττες πίσω της και μπαίνει στην τελική τριάδα αγώνων (Ρεάλ έξω, ΤΣΣΚΑ μέσα, Ολυμπιακός έξω) με στόχο το καλύτερο «πλασάρισμα» στην 8άδα. Υποχώρησαν στο 9-18 οι Ιταλοί.

Ο Άαρον Ουάιτ ήταν ο κορυφαίος για τους Λιθουανούς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Παούλιους Γιανκούνας τον ακολούθησε με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Κοντά στο double-double (7π., 10ασ.) ο Κέβιν Πάνγκος, την ώρα που για την Αρμάνι κυριάρχησε ο Αρτούρας Γκουντάιτις (19π., 10ριμπ.).

Πολύ καλύτερα μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, ο Πάνγκος ήταν «ζεστός» (5π.) και η Ζαλγκίρις προηγήθηκε γρήγορα με 11-2. Οι Λιθουανοί της Αρμάνι (Γκουντάιτις-Κουζμίνσκας), όμως, έπιασαν δουλειά, μείωσαν με δικούς τους πόντους σε 12-11 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-16. Τίποτα δεν πήγε καλά για την Ζαλγκίρις στη δεύτερη περίοδο (24-24, στο 15′) με τον Γιανκούνας να δίνει… σποραδικά σκορ. Ο Εμπαγιέ έβαλε μπροστά την Αρμάνι και ο Τσιντσιαρίνι διαμόρφωσε με τρίποντο το 31-34 του ημιχρόνου.

Ο Γκουντάιτις ήταν πληθωρικός στην τρίτη περίοδο και κρατούσε μπροστά τους Ιταλούς (41-42, στο 25′). Η διαφορά έφτασε μέχρι το +5 (42-47), αλλά οι Μίσιτς και Καβαλιάουσκας αφύπνισαν την Ζαλγκίρις. Μάλιστα, ο Σέρβος έβαλε μπροστά την ομάδα του και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-50. Ο αποφασιστικός Ουάιτ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-50) και οι παίκτες του Πιανιτζιάνι δεν βρήκαν… κουράγιο και λύσεις να επιστρέψουν. Η επικράτηση των Λιθουανών ήρθε τελικά με σκορ 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-34, 54-50, 77-65