Aθλητικά NέαΈδειξε… σφυγμό και μείωσε η Χίμκι!

Έδειξε… σφυγμό και μείωσε η Χίμκι!

Άντεξε και μείωσε η Χίμκι! Με κορυφαίους τους Σβεντ και Γκιλ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε 79-73 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μείωσε σε 2-1 τη μεταξύ τους σειρά.

Ο Ρώσος γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε το ματς με 27 πόντους, με τον Αμερικανό να προσθέτει άλλους 22. Από το σύνολο του Ιτούδη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χίγκινς με 26 πόντους, με τον Σέρχι να είχε 15 και τον Χάντερ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Μετά το αρχικό 0-5 από την ΤΣΣΚΑ, η Χίμκι ανέλαβε τα ηνία του ματς, με αποτέλεσμα να φτάσει ακόμη και στο +6 (17-11). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας στο τέλος στο καλάθι (17-15). Πολύ καλύτερα μπήκε η ομάδα του Μπαρτζώκα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας ακόμη και στο +10 (27-17). Όμως, το σύνολο του Ιτούδη αντέδρασε, ανεβάζοντας και τον ρυθμό του παιχνιδιού, με το σκορ να γίνεται 37-37, στο 18’, αλλά χάρη στον Σβεντ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-42.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το τέλος του να βρίσκει μπροστά (60-57) τη Χίμκι. Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου (65-65), με τους γηπεδούχους να χτυπούν από την περιφέρεια και να πηγαίνουν στο +9 (74-65), στο 37’. Η «ομάδα του στρατού» προσπάθησε να αντιδράσει (74-70), αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-42, 60-57, 79-73.