Aθλητικά NέαΔιέσυρε την Αρμάνι η ΤΣΣΚΑ!

Διέσυρε την Αρμάνι η ΤΣΣΚΑ!

Έκανε το μεγάλο λάθος να πάει στο ρυθμό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Αρμάνι Μιλάνο και το πλήρωσε και μάλιστα πολύ ακριβά. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διέλυσε τους Ιταλούς με 107-81 στην Ιταλία, αφού το μόνο που χρειάστηκαν οι Ρώσοι ήταν ένα πολύ καλό δεύτερο πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο για να εκτοξευθεί η διαφορά κοντά στους 30 πόντους.

Η «αρκούδα» έδειχνε από το πρώτο ημίχρονο ότι μπορεί να μετατρέψει σε περίπατο αυτή την έξοδο στο Μιλάνο, αφού με ηγέτη τον Νάντο Ντε Κολό κατάφερε από τη δεύτερη περίοδο να χτίσει διψήφια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο +14 (36-50). Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και αποφασισμένοι, ακόμα κι αν χάσουν να ευχαριστηθούν το… παιχνίδι, σουτάροντας από παντού, τρέχοντας στο γήπεδο και να μειώνουν τελικά μέχρι και στους 6 (54-60), με τρίποντα των Μπέρτανς και Κουζμίνσκας.

Εκεί όμως τέλειωσαν τα αστεία… Δίπλα στον Ντε Κολό προστέθηκαν οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Ουίλ Κλάιμπερν, με τη διαφορά τελικά στην τρίτη περίοδο να κλείνει στο +16 για την ΤΣΣΚΑ (61-77). Η τελευταία περίοδος δεν αντέχει σε κριτική, αφού η ΤΣΣΚΑ έκανε ό,τι ήθελε εναντίον των απογοητευμένων Ιταλών, επικρατώντας 107-81. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντε Κολό (24 πόντους), Σέρχι Ροντρίγκεθ (15 πόντους) και Ουίλ Κλάιμπερν (15 πόντους), ενώ από την Αρμάνι κορυφαίος ήταν ο Ταρζέφσκι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ιτούδη έφτασε στο 13-4 παραμένοντας κορυφή, ενώ η Αρμάνι έμεινε στον πάτο με το 4-13.

Tα δεκάλεπτα: 15-23, 36-50, 81-107.