Aθλητικά Nέα«Άλωσε» το Τελ Αβίβ η Χίμκι και ελπίζει για τετράδα

«Άλωσε» το Τελ Αβίβ η Χίμκι και ελπίζει για τετράδα

Η Χίμκι νίκησε σε έναν αγώνα «διαφήμιση» 94-91 τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βρέθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, εξακολουθώντας να ελπίζει για την τέταρτη προνομιούχο θέση, αφήνοντας τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης οριακά εντός της προνομιούχου οκτάδας.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, η Χίμκι απέκτησε ένα προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και άντεξε στην πίεση των Ισραηλινών στα τελευταία λεπτά. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκιλ με 24 και Σβεντ με 22 πόντους, ενώ για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Τζάκσον με 25 πόντους.