ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROCUPΗ ΑΕΚ νίκησε την Σολνόκι με τρίποντα-«βόμβες» του Ντίξον

Η ΑΕΚ νίκησε την Σολνόκι με τρίποντα-«βόμβες» του Ντίξον

Για την 8η αγωνιστική του Champions League της FIBA, η ΑΕΚ νίκησε την Σολνόκι στην Ουγγαρία με σκορ 76-89, κάνοντας το ρεκόρ της 5-3 στην διοργάνωση. Επόμενο παιχνίδι για τους κιτρινόμαυρους εκείνο κόντρα στην Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ στις 14 Δεκεμβρίου.

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν αναμφισβήτητα ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σε εκπληκτική κατάσταση επιθετικά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι μετρώντας 29 πόντους, έχοντας πάρει… φωτιά από την περιφέρεια με 8/12 τρίποντα.

Η ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο… πάτησε γκάζι, έβαλε μεγάλα σουτ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (37-50 στο ημίχρονο), έλεγξε τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο τέλος έφτασε στην νίκη. Τα 15/30 (50%)τρίποντα που σημείωσε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση, με τον τρομερό Μάικλ Ντίξον να μετρά 8/12 σουτ από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89

ΣΟΛΝΟΚΙ: Μπάρνις 4, Ράιτ 5, Έιλινγσφελντ, Ουίτμαν 6 (2), Βοϊβόντα 11 (1), Τοτ 9, Μπορίσοφ 13 (1), Πόποβιτς 6, Παβλίσεβιτς 22 (6).

ΑΕΚ: Ούκιτς 20 (3), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 29 (8/12 τρίπ.), Λαρεντζάκης 10 (2), Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 2, Ουίλιαμς 2.