Θα τραβήξουν μεγάλο… ζόρι οι Εθνικές μας


Σε (πολύ) βαθιά νερά θα κολυμπήσουν οι Εθνικές μας ομάδες βόλεϊ Ανδρών και Γυναικών που συμμετέχουν στους προκριματικούς ομίλους του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018. Η κλήρωσε έγινε σήμερα στα γραφεία της CEV στο Λουξεμβούργο και τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα θα βρουν απέναντί τους μεγαθήρια.

Οι Άνδρες μας κληρώθηκαν στον 6ο όμιλο με αντιπάλους την Τσεχία η οποία θα είναι η διοργανώτρια του ομίλου πρόκρισης, τη Φινλανδία, την Ισπανία (απέκλεισε πρόσφατα την Εθνική Ελλάδας από την τελική φάση του Ευρωβόλεϊ), τη Σουηδία και την Ιρλανδία. Ουσιαστικά του… χεριού μας είναι μόνο η Ιρλανδία.

Οι Γυναίκες μας θα αγωνιστούν στον 2ο όμιλο με αντιπάλους την πανίσχυρη Πολωνία (διοργανώτρια), τη Σερβία που έφτασε μέχρι τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων (!), την Τσεχία, τη Σλοβακία και την Ισλανδία.

Ουσιαστικά πρόκειται για ορισμό (με το σύστημα της σερπαντίνας) κι έτσι οι Εθνικές μας έπεσε σε μεγαθήρια λόγω της χαμηλής τους βαθμολογίας στην κατάταξη της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας. Οι αγώνες θα διεξαχθούν το διάστημα 23-28 Μαΐου και την πρόκριση για τα τελικά (θα φιλοξενηθούν σε Ιταλία, Βουλγαρία) παίρνει απευθείας η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας, ενώ η δεύτερη θα έχει και μια δεύτερη ευκαιρία.

Οι έξι ομάδες που θα πάρουν τη 2η θέση θα αγωνιστούν σε έναν όμιλο το διάστημα 15-20 Αυγούστου με τον πρώτο του ομίλου να παίρνει το τελευταίο εισιτήριο.

Η σύνθεση των έξι ομίλων των ανδρών

Α’ Όμιλος: Γαλλία (διοργανώτρια), Γερμανία, Τουρκία, Ουκρανία, Αζερμπαϊτζάν, Ισλανδία

Β’ Όμιλος: Ολλανδία (διοργανώτρια), Σλοβακία, Ελλάδα, Αυστρία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία

Γ’ Όμιλος: Σλοβενία (διοργανώτρια), Βέλγιο, Πορτογαλία, Λετονία, Ισραήλ, Γεωργία

Δ’ Όμιλος: Εσθονία (διοργανώτρια), Ρωσία, Μαυροβούνιο, Ρουμανία, Ουγγαρία, Κόσσοβο

E’ Όμιλος: Κροατία (διοργανώτρια), Σερβία, Λευκορωσία, Δανία, Ελβετία, Νορβηγία

Στ’ Όμιλος: Τσεχία (διοργανώτρια), Φινλανδία, Ισπανία, Σουηδία, Κύπρος, Ιρλανδία

Η σύνθεση των έξι ομίλων των γυναικών

Α’ Όμιλος: Κροατία (διοργανώτρια), Ρωσία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Αυστρία, Γεωργία

Β’ Όμιλος: Πολωνία (διοργανώτρια), Σερβία, Τσεχία, Σλοβακία, Κύπρος, Ισλανδία

Γ’ Όμιλος: Βουλγαρία (διοργανώτρια), Τουρκία, Ρουμανία, Ελβετία, Μαυροβούνιο, Κόσσοβο

Δ’ Όμιλος: Βέλγιο (διοργανώτρια), Ιταλία, Λευκορωσία, Οσπανία, Λετονία, Βοσνία Εζεργοβίνη

Ε’ Όμιλος: Αζερμπαϊτζάν (διοργανώτρια), Ολλανδία, Ισραήλ, Ουκρανία, Δανία, Νορβηγία

Στ’ Όμιλος: Πορτογαλία (διοργανώτρια), Γερμανία, Γαλλία, Φινλανδία, Σλοβενία, Εσθονία