Η περηφάνια των πρωταθλητών!

Ο τίτλος είναι στα χέρια της Ομόνοιας, η οποία νίκησε με 3-1 σετ την Pokka ΑΕ Καραβά…

Η Ομόνοια σφιχταγκάλιασε τον τίτλο της πρωταθλήτριας πετόσφαιρας ανδρών, της περιόδου 2015-16, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι πράσινοι φάνηκαν συνεπείς στο κρισιμότερο ραντεβού αφού νίκησαν την Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ στο «Σπύρος Κυπριανού». Η Pokka ΑΕΚ θα κάνει πλέον προσπάθεια για τη δεύτερη θέση.

Αποφασισμένη για όλα μπήκε στον αγώνα η Ομόνοια. Γνωρίζοντας ότι με δυο σετ εξασφαλίζουν τον τίτλο, οι παίκτες του Σάββα Σάββα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και αυτό τους βγήκε. Κέρδισαν το πρώτο σετ με 19-25 και πήραν ψυχολογικό και όχι μόνο προβάδισμα με το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και έχασαν το σετ.

Οι πράσινοι παίζοντας σοβαρά πήραν και το δεύτερο σετ με 20-25 επί της Pokka ΑΕ Καραβά. Το σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον αφού οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντισταθούν αλλά η Ομόνοια έχοντας κίνητρο έπαιξε το βόλεϊ που ξέρει και κέρδισε με 20-25 κάνοντας το «χρυσό» σετ (0-2).

Το τρίτο σετ έφερε ψυχολογικές ανακατατάξεις, αφού οι πράσινοι πετυχαίνοντας τον στόχο τους χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το σετ με 25-20 και να μειώσουν σε 1-2. Οι Καραβιώτες έπαιξαν συγκεντρωμένα και απέφυγαν τα λάθη.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια επέστρεψε δυναμικά και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους. Το τελικό σκορ ήταν 14-25 που έδωσε το σετ (1-3) και την πανηγυρική νίκη στην Ομόνοια.

Τα σετ: 19-25, 20-25, 25-20, 14-25.

Pokka ΑΕΚαραβά (Χ. Κανεστράτσι): Κνέζεβιτς, Ράντιτς, Ροντόλφο, Ράμμα, Αντωνιάδης, Χριστοφή. Λίμπερο: Χ’’Δαμιανού. Αλλαγές: Αχιλλέως, Χ’’Φιλίππου, Μιτσής.

Ομόνοια (Σ. Σάββα): Ρεϊνάλντο, Σ.Πετρακκίδης, Άλβες, Τούλιο, Αλεξίου, Αχ. Πετρακκίδης. Λίμπερο: Αντωνίου.