ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: 17χρονη μαθήτρια στην άμυνα της χρονιάς (vid)!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: 17χρονη μαθήτρια στην άμυνα της χρονιάς (vid)!

Το βόλεϊ, σε όποιο επίπεδο κι αν παίζεται μπορεί να χαρίσει μοναδικές συγκινήσεις, όμορφο θέαμα αλλά και «μαγικές» φάσεις, όπως αυτή που παίχθηκε στην Αμερική, δίνοντας νόημα στο «μότο» του αθλήματος «keep the balli flying». Στην αναμέτρηση του Decatur High School με το Krum High School η 17χρονη senior του Decatur, Ότομν Φίνει αντιμετώπιζε με το Νο 12 την πρώην της ομάδα, μέσα στην γενέτειρά της το Krum του Τέξας.

Σε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και ενώ το σκορ ήταν 23-17 στο γ’ σετ υπέρ των φιλοξενούμενων, που έχαναν όμως με 2-0 σετ, η Φίνει κυνήγησε μαζί με τη λίμπερο μία «χαμένη» φάση. Η «βουτιά» του λίμπερο, κράτησε αρχικά την μπάλα στον αέρα, αλλά στη συνέχεια η Φίνει με μία υπεράνθρωπη προσπάθεια, πήδηξε πάνω από το λίμπερο και αφού «πέταξε» για λίγο στον αέρα, έσωσε με ένα… ακροβατικό τη μπάλα, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στην κερκίδα. Η φάση συνεχίστηκε και στο τέλος η ομάδα της Φίνει κέρδισε έναν εκπληκτικό πόντο και το σετ μπολ, που πανηγυρίστηκε έξαλλα, με τον πάγκο της ομάδας της να’ χει μπει στο γήπεδο…

Όπως ήταν φυσικό, η αθλήτρια του σχολείου του Τέξας ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια του αγώνα, που μπορεί να τον κέρδισε το Krum με 3-1 (25-17, 25-16, 17-25, 25-16) σετ, όμως η… εξωπραγματική άμυνα της Φίνει έγινε δικαίως μέσα σε λίγες ώρες «viral» στο διαδίκτυο.

Δείτε στο video την απίστευτη άμυνα της Φίνει, που θα μείνει στην ιστορία!