Σταμάτησε τον Παγδατή ο Ράονιτς

Αν και είχε έναν καλό αγώνα, με δυο χαμένες ευκαιρίες για να πάρει το πρώτο σετ, ο Μάρκος Παγδατής δεν κατάφερε να φτάσει στην υπέρβαση και γνώρισε την ήττα από τον Milos Raonic, για τον 3ο γύρο του Citi Open στην Ουάσινγκτον.

O Milos Raonic έβγαλε 16 άσους, δεν επέτρεψε στον Μάρκο Παγδατή να φτάσει σε break point και κέρδισε τους 30 από τους 35 πόντους στα πρώτα του σερβίς, για να πάρει τη νίκη με 7-6 (7), 6-3 επί του Κύπριου τενίστα, που είχε μια καλή εβδομάδα στην Ουάσινγκτον.

Ο Μάρκος απέκλεισε τους Edam Leshem και Ryan Harrison για να μπει στον 3ο γύρο του Citi Open, ενώ σήμερα κοίταξε στα μάτια για αρκετή ώρα τον Raonic, που βρίσκεται στο Νο. 3 του ταμπλό. Στο tie-break είχε μάλιστα διπλό set point, με το οποίο θα μπορούσε να πάρει το 1ο σετ και να δημιουργήσει μια εντελώς διαφορετική κατάσταση στον υπόλοιπο αγώνα.

Για να υπάρξει αυτό το tie-break, χρειάστηκε μια τεράστια μάχη από τον Παγδατή στο 8ο game, στο οποίο κατάφερε να επιστρέψει από το 15-40 και να σβήσει συνολικά 6 break points, για να ισοφαρίσει σε 4-4! Δεν απειλήθηκε με break ξανά, ενώ ο ίδιος δεν είχε ούτε ένα break point σε ολόκληρο το σετ, που οδηγήθηκε στο tie-break.

Στο tie-break o Μάρκος είχε την ευκαιρία του για να “κλέψει” το σετ, καθώς προηγήθηκε με 5-2 και με 6-4, αλλά δεν αξιοποίησε κανένα από τα δυο set points του και ο Raonic πέρασε στην αντεπίθεση, αφού μετά από το mini-break έβγαλε 2 καλά σερβίς και προηγήθηκε με 7-6. Ο Παγδατής έσβησε το πρώτο set point του Καναδού, αλλά ο Raonic δημιούργησε και δεύτερο set point στο δικό του σερβίς, για να πάρει τελικά το tie-break με 9-7 και να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα στον αγώνα.

Διαφορετικό ήταν το 2ο σετ, καθώς ο Raonic αξιοποίησε το ψυχολογικό του αβαντάζ και ήταν σαφώς πιο ουσιαστικός από το προηγούμενο. Ο Καναδός δεν άφησε άλλες ευκαιρίες να περάσουν ανεκμετάλλευτες για να κάνει το πρώτο break της αναμέτρησης στο 5ο game του 2ου σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 3-2.

Ούτε σε αυτό το σετ απειλήθηκε με break point και έφτασε χωρίς να προβληματιστεί στο 5-3, όταν έκανε άλλο ένα break και ολοκλήρωσε έτσι στα 9 games το 2ο σετ, “κλειδώνοντας” την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Citi Open, έπειτα από 1 ώρα και 32 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Raonic πήρε ένα από τα πρώτα εισιτήρια για την προημιτελική φάση του Citi Open και αύριο θα αντιμετωπίσει τον Jack Sock, που επιβεβαίωσε και εκείνος τα προγνωστικά, επικρατώντας του Jared Donaldson με 7-6 (6), 6-2.