ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΣΤΙΒΟΣΤρεις νέες επιδόσεις αγώνων στα «Μάτσεια» - Τι έγινε στα «Χανιά» 2018

Τρεις νέες επιδόσεις αγώνων στα «Μάτσεια» – Τι έγινε στα «Χανιά» 2018

Με επιτυχία έγινε το Σάββατο 19 και την Κυριακή 20 Μαΐου 2018 το Παγκύπριο Εαρινό Πρωτάθλημα «Τα 57α Μάτσεια» που διοργάνωσε ο Γυμναστικός Σύλλογος Πράξανδρος Κερύνειας σε συνεργασία με την ΚΟΕΑΣ.

Στο εαρινό πρωτάθλημα που ήταν αφιερωμένο στον ήρωα της ΕΟΚΑ Κυριάκο Μάτση, σημειώθηκαν τρεις νέες επιδόσεις αγώνων ενώ είχαμε αρκετές ενθαρρυντικές επιδόσεις σε όλες τις κατηγορίες, που δείχνουν ότι για μία ακόμη χρονιά η πορεία του αθλήματος είναι ανοδική.

Τις νέες επιδόσεις αγώνων πέτυχαν η Χρυστάλλα Κυριάκου του ΓΣΠ στη σφυροβολία με βολή στα 62.96μ., η Ναταλία Χριστοφή του ΓΣΕ στα 100μ. εμπόδια με 13.58 και ο Νίκανδρος Στυλιανού του ΓΣΠ στο επί κοντώ με άλμα στα 5.40μ.

Από εκεί και πέρα, στο διεθνές μίτινγκ «Χανιά 2018» που έγινε στην Κρήτη, οι Κύπριοι αθλητές-τριες πέτυχαν τις ακόλουθες επιδόσεις:

Απόστολος Παρέλλης Δίσκος 1ος 59.65μ.
Παναγιώτης Μιχαηλίδης 800μ. 4ος 1.55.94
Ανδρέας Χριστοφόρου 100μ. 5ος 11.04
Δήμητρα Κυριακίδου 100μ. 12.24
Δήμητρα Αραχωβίτη 100μ.εμπόδια 14.04
Μαρία Αριστοτέλους επί κοντώ 3.85μ.
Χριστίνα Καλογεροπούλου επί κοντώ 3.60μ.
Χρίστος Παντελίδης Μήκος 11ος 6.82μ.

Ικανοποιητική εμφάνιση του Χρίστου Δημητρίου

Ο Χρίστος Δημητρίου σε διεθνή αγώνα που έγινε στην πόλη Κασρλούη της Γερμανίας εξασφάλισε στα 800μ. την 2η θέση με 1.48.52. Σε αγώνες Δεκάθλου που έγιναν στις ΗΠΑ, ο Ανδρέας Χριστοδούλου ήταν 2ος με 7,271 βαθμούς.

Δημήτρης Κωνσταντίνου και Χαριθέα Ηρακλέους νικητές στο δέκαθλο και έπταθλο

Διεξήχθησαν το Σάββατο 19 και την Κυριακή 20 Μαΐου 2018 τα Παγκύπρια Πρωταθλήματα Δεκάθλου Ανδρών-Εφήβων και Επτάθλου Γυναικών-Νεανίδων που διοργάνωσε η ΚΟΕΑΣ στα πλαίσια των φετινών αντιστοίχων πρωταθλημάτων.

Στο Δέκαθλο Ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κωνσταντίνου του ΓΣΚ με 5,847βαθμούς, στη δεύτερη θέση ήταν ο Χρήστος Ταμάνης του ΓΣΟ με 4.945β. και στην τρίτη θέση ο Κυριάκος Ευσταθίου του ΓΣΟ με 4,787β.

Ο Χρήστος Ταμάνης αναδείχθηκε νικητής και στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα  Δεκάθλου Εφήβων.

Νικήτρια στο έπταθλο Γυναικών και Νεανίδων ήταν η Χαριθέα Ηρακλέους του ΓΣΟ η οποία συγκέντρωσε 3.815β.  Στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα με 3,765β. ήταν η Μάντελεϊν Μάτι του ΓΣΟ και η Αναστασία Μάνη του ΓΣΠ.

Θεοδώρου Ειρήνη-Τζέϊν ΓΣΟ 2,981 β.

Μετά την ολοκλήρωση του Δεκάθλου Ανδρών και Επτάθλου Γυναικών και τη διεξαγωγή των Πρωταθλημάτων Μισού Μαραθωνίου, Μαραθωνίου Δρόμου και 10000μ., η βαθμολογική κατάταξη του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Ανδρών και Γυναικών που είναι προγραμματισμένα να γίνουν  στις 16 και 17 Ιουνίου στο Παραλίμνι, έχει διαμορφωθεί ως ακολούθως: