ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΜε 61.45μ επέστρεψε ο Παρέλλης

Με 61.45μ επέστρεψε ο Παρέλλης

Στα 61.45μ έστειλε το δίσκο ο Απόστολος Παρέλλης, στον πρώτο του αγώνα μετά από εννιά μήνες, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό της Δισκοβολίας τους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες του Gold Coast, ο οποίος θα γίνει την Παρασκευή (13/4), στις 12:45μμ, ώρα Κύπρου. Το 61.45μ ήρθε στη δεύτερη βολή.

Η πρώτη ήταν 60.19μ και η τρίτη άκυρη. Ο 32χρονος δισκοβόλος, όγδοος Ολυμπιονίκης του Ρίο, θα βρεθεί στον τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης για τρίτη συνεχή φορά. Το 2010 ήταν τέταρτος, ενώ πριν τέσσερα χρόνια στη Γλασκόβη πανηγύρισε το αργυρό μετάλλιο.

Στον τελικό μπήκε με την πέμπτη καλύτερη επίδοση, χωρίς να χρειαστεί να πιάσει το όριο των 62μ, το οποίο έπιασε μόλις τρεις αθλητές. Ο Τζαμαϊκανός Dacres έριξε 66.20μ, ακολούθησαν δύο αθλητές στα 64μ και ο Παρέλλης με τον Αυστραλό Harradine πέριξ των 61μ. Ο Παρέλλης είναι αθλητής μεγάλων αγώνων. Ήταν έκτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2015 και ενδέκατος σε αυτό του 2017. Στο Ρίο ήταν όγδοος.

Απογοήτευση για τον 25χρονο Ανδρέα Χρίστου, με τρεις άκυρες προσπάθειες. Εάν έγραφε έστω και μια, θα ήταν στον τελικός, αφού ο 12ος πέρασε με… 39.68μ. Ενδεχομένως να ήταν λάθος των διοργανωτών να κάνουν προκριματικό στη δισκοβολία, αφού μετείχαν μόλις 14 αθλητές (από τους 15 που δηλώθηκαν).

Δεύτερο παγκύπριο η Ναταλία

Σε τρομερή κατάσταση εμφανίστηκε στο Gold Coast η Ναταλία Ευαγγελίδου, που μετά τα 1.500μ (4:10.98) έκανε Παγκύπριο Ρεκόρ και στα 800μ. Ήταν έβδομη στην πρώτη σειρά με 2:01.77. Πρώτη τερμάτισε η Χρυσή Ολυμπιονίκης Caster Semenya. Η 27χρονη Κύπρια δρομέας είχε πάει στους αγώνες με ατομικό ρεκόρ 2:02.10 στα 800μ και 4:11.28 στα 1.500μ.

Ψηλό εμπόδιο

Στα 100μ με εμπόδια η Ναταλία Χριστοφή ήταν Πέμπτη στην ημιτελική πρώτη σειρά με 13.66 και αποκλείστηκε, αφού στον τελικό πέρναγαν οι τρεις πρώτες και οι δύο καλύτεροι χρόνοι. Η πρόκριση κρίθηκε στο 13.19. Το ατομικό ρεκόρ της 21χρονης εμποδίστριας είναι 13.41.

Χαμηλά στο Mountain Bike

Στο δάσος του Nerang έγινε ξημερώματα, ώρα Κύπρου, ο αγώνας του Mountain Bike. Ο Ανδρέας Μιλτιάδης ήταν 15ος ανάμεσα σε 20 ποδηλάτες, ενώ η Άντρη Χριστοφόρου ήταν 10η σε 13 κοπέλες. Ο Μιλτιάδης έκανε καλό αγώνα και θα μπορούσε να πλασαριστεί ψηλότερα. Στα αρχικά στάδια της κούρσας ήταν στη δεκάδα. Η Χριστοφόρου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της κούρσα, καθώς η διαδρομή ήταν γρήγορη και τεχνική.

Οι άνδρες διένυσαν συνολικά 32.2χλμ στην κυκλική διαδρομή του Cross-Country, με τον Μιλτιάδη να τερματίζει σε 1 ώρα, 28 λεπτά και 18 δεύτερα, 10 λεπτά και 42 δεύτερα πίσω από το νικητή 22χρονο Samuel Gaze από τη Νέα Ζηλανδία, ο οποίος πριν έναν μήνα έγινε ο πρώτος Νεοζηλανδός που κερδίζει Παγκόσμιο Κύπελλο της UCI.

Στις γυναίκες κέρδισε η Αγγλία Annie Last, γνωστή από τις εμφανίσεις της στο Cyprus Sunshine Cup. Διένυσε τα 27.6χλμ σε 1:18.02.

Αμφότεροι Μιλτιάδης και Χριστοφόρου δεν είναι αθλητές με εξειδίκευση στο Mountain Bike, όπως ήταν η πλειοψηφία των αντιπάλων τους την Πέμπτη (12/04). Πλέον για τους δύο ποδηλάτες απομένει ο αγώνας αντοχής (Road Cycling), ξημερώματα Σαββάτου (14/4).

Στη μάχη ο Καουσλίδης

Ο Αλέξανδρος Καουσλίδης αγωνίζεται ξημερώματα Παρασκευής (13/04), στις 3:30πμ, στους «8» των 97kg της Πάλης. Θα αντιμετωπίσει τον Ινδό Mausam Khatri. O τελικός και ο αγώνας για το χάλκινο θα γίνουν την ίδια μέρα, το πρωί, ώρα Κύπρου.

Φωτογραφίες: Σελήνη-Αλεξία Χριστοδούλου.