Τεράστιος και αργυρός ο Σπύρος Γιαννιώτης! (vids)

Τεράστιος και αργυρός στα 36 του χρόνια ο Σπύρος Γιαννιώτης! Έγραψε ιστορία στην τελευταία του κούρσα κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο στη μαραθώνια κολύμβηση (10.000 μέτρα ανοικτής θαλάσσης)!

Τεράστιο ντεμαράζ από τον Έλληνα κολυμβητή ο οποίος από τη 21η θέση, τερμάτισε δεύτερος, αλλά από καθαρή ατυχία έχασε το χρυσό στο photo finish! Πρόκειται για την τέταρτη κατάκτηση μεταλλίου για την Ελλάδα, αφού πρηγήθηκαν το χρυσό και το χάλκινο της Άννας Κορακάκη στη σκοποβολή και το χρυσό του Θανάση Πετρούνια στους κρίκους.

Η κούρσα μετατράπηκε σε ένα θρίλερ μέχρι το τελευταίο… κλάσμα δευτερολέπτου. Στην τελευταία κούρσα της καριέρας του ο κορυφαίος Έλληνας κολυμβητής βρέθηκε μέχρι και στην 21η θέση στα μέσα της διαδρομής. Η φοβερή αντεπίθεσή του, όμως, τον ανέβασε στην εξάδα των διεκδικητών του μεταλλίου και… άρχισε το θρίλερ, σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς αγώνες των τελευταίων ετών.

Με φοβερές «μάχες» ο Σπύρος Γιαννιώτης φάνηκε να τερματίζει στην πρώτη θέση, όμως με τον ίδιο ακριβώς χρόνο (1:52.59.8) τερμάτισε και ο Ολλανδός Φέρι Βίρτμαν. Το photo finish του αγώνα… παίδεψε τους διοργανωτές, που για περισσότερα από 15 λεπτά δεν είχαν καταλήξει ποιος είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης.

Τελικά, τα επίσημα αποτελέσματα έφεραν τον Ολλανδό στην πρώτη θέση και τον Έλληνα πρωταθλητή στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.