ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣκοποβολή: Ο Καζάκος κέρδισε το «Κύπελλο Περικλή Τάνου»

Σκοποβολή: Ο Καζάκος κέρδισε το «Κύπελλο Περικλή Τάνου»

Ο νεαρός διεθνής σκοπευτής Γιώργος Καζάκος της ΣΚΟΕΠΑ, ήταν ο μεγάλος νικητής του  πρωταθληματικού αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Περικλή Τάνου», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Σεπτεμβρίου στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού.

Ο αγώνας ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και το διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού, στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και σκοπευτικού παράγοντα, αείμνηστου Περικλή Τάνου, ενώ αθλοθέτης ήταν η εταιρία SECURITY INDUSTRY SPECIALISTS. Η οικογένεια του εκλιπόντος απένειμε στη μνήμη του, τιμητική ασπίδα στο νικητή του αγώνα.

Ο νεαρός Γιώργος Καζάκος έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του, όταν βρέθηκε επικεφαλής από την πρώτη πούλα (25/25) κι έκλεισε την πρώτη μέρα με μια μόνο απώλεια (74/75), για να ολοκληρώσει τον προκριματικό αγώνα τη δεύτερη μέρα με 123/125 και να βρεθεί επικεφαλής στον ημιτελικό.

Εκεί όπου πέρασαν επίσης οι Στέφανος Νικολαΐδης (ΣΚΟΛΕΥ) με 122/125, Φώτης Αθανασίου (ΣΚΟΑΜ) 118/125, Πίτερ Ζάιτσεβ (ΣΚΟΛΕΜ) 117/125, ενώ την εξάδα του ημιτελικού συμπλήρωσαν με 116/125, οι Παναγιώτης Πούλλος (ΣΚΟΛΕΥ) και Σέβος Μήλας (ΣΚΟΛΑΡ).

Από τη διαδικασία του ημιτελικού, οι Πίτερ Ζάιτσεβ (14/16) και Γιώργος Καζάκος (13/16) πέρασαν στο μεγάλο τελικό, ενώ οι Σέβος Μήλας (13/16) και Στέφανος Νικολαΐδης (13/16) αγωνίστηκαν στο μικρό τελικό, για να κερδίσει τελικά την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, ο αθλητής του ΣΚΟΛΑΡ με 15/16, έναντι 13/16 του Στέφανου.

Ο μεγάλος τελικός ήταν αυτός που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φίλων της σκοποβολής, μέχρι τέλους αφού οι δυο «μονομάχοι» φρόντισαν να είναι εύστοχοι στις 15 από τις 16 βολές, για να οδηγηθούν σε αγώνα σιούτ – οφ, όπου ο Γιώργος Καζάκος με 2/2 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο έναντι 1/2 του αθλητή της Λάρνακας, ο οποίος περιορίστηκε στη δεύτερη θέση και στο αργυρό μετάλλιο.

Με το 122/125 που πέτυχε ο Στέφανος Νικολαΐδης, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην κατηγορία των εφήβων, όπου δεύτερος τερμάτισε ο Παναγιώτης Πούλλος με 116/125 και τρίτος ο Αλέξανδρος Παναγή (ΣΚΟΛΑΡ) με 115/125. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Πίτερ Ζάιτσεβ με 117/125, ενώ ο νεαρός Γιώργος Παμπόρης του ΣΚΟΠΑΦ με 114/125 κατέλαβε την πρώτη θέση στους έφηβους και τη δεύτερη θέση στη Β’ κατηγορία.

Ο νικητής των παίδων, Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ, με 111/125 εξασφάλισε επίσης την τρίτη θέση στη Β’ κατηγορία. Τέλος, στην κατηγορία των γυναικών πρώτευσε η Κωνσταντία Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) με 65/75 και στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου (ΣΚΟΛΕΜ) με 46/75.