Σκοποβολή: Η ΚΟΚ & ΔΑΖ βράβευσε τους νικητές του τρίτου αγώνα

Πρώτη ομάδα ο Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών, ενώ στους κυνηγούς πρώτευσε ο Γιάννος Ιωάννου και στους σκοπευτές ο Θέμης Τσαγγαρίδης. Η ομαδική και ατομική κατάταξη μετά από τρεις αγωνιστικές...


Σε μια όμορφη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο οίκημα της Κυνηγετικής Ένωσης Λυθροδόντα την περασμένη Τετάρτη 13 Ιουλίου, το επαρχιακό συμβούλιο της Κυπριακής Ομοσπονδίας Κυνηγίου & Διατήρησης Άγριας Ζωής (ΚΟΚ & ΔΑΖ) Λευκωσίας, απένειμε τα έπαθλα στους νικητές του τρίτου αγώνα του Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής 2016.

Μιλώντας στην τελετή ο πρόεδρος της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας, Μιχάλης Βορκάς, συγχάρηκε τους νικητές, αθλητές και ομάδες και κάλεσε τους επικεφαλής των κυνηγετικών συλλόγων να συνεχίσουν να προωθούν το άθλημα της σκοποβολής μεταξύ των μελών τους και ιδιαίτερα μεταξύ των νέων.

Γιατί όπως ανέφερε, «η σκοποβολή εκτός από το γεγονός ότι αποτελεί μια ευχάριστη ενασχόληση για κάθε κυνηγό, τις “νεκρές” κυνηγετικές περιόδους, είναι και το άθλημα που προβάλλει την Κύπρο διεθνώς…» και ανέφερε το πρόσφατο παράδειγμα της εξασφάλισης 4 μεταλλίων (3 χρυσών κι ενός αργυρού) στους τελευταίους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σκοποβολής.

Στη συνέχεια ο πρόεδρος ευχαρίστησε τη Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας, για τη συνεργασία της στη διοργάνωση του επαρχιακού πρωταθλήματος, καθώς και το δ.σ. της Κ.Ε. Λυθροδόντα, που φιλοξένησε την τελετή. Ιδιαίτερες ευχαριστίες απηύθυνε και προς τον αθλοθέτη του αγώνα, εταιρία KTM ELECTRICAL SERVISES LTD.

Ο επόμενος, τέταρτος αγώνας, θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις σπόρτιγκ του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου στα Λατσιά, την Κυριακή 24 Ιουλίου.

Εν τω μεταξύ, μετά την ολοκλήρωση και του τρίτου πρωταθληματικού αγώνα, στην ομαδική κατάταξη προηγείται ο Κυνηγετικός Σύλλογος «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών, με 496/600 και ακολουθούν οι ομάδες του Κ.Σ. «ΠΛΟΥΜΙ» Κοκκινοτριμιθιάς με 481/600 και του Κ.Σ. Πέρα Ορεινής με 470/600.

Στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, την “κούρσα” οδηγεί ο Ηλίας Χαραλάμπους του Κ.Σ. «ΠΛΟΥΜΙ» Κοκκινοτριμιθιάς με 129/150, ενώ δεύτερος είναι ο Στάθης Κυρίτσης του Κ.Σ. Πλατανιστάσας με 125/150 και ακολουθούν με 124/150 οι Χρίστος Παρασκευαΐδης (ΣΠΙΘΑ Λατσιών) και Στέλιος Στυλιανού (Πέρα Ορεινής).

Ο Χρύσανθος Νεοπτολέμου του Κυνηγετικού Συλλόγου «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου προηγείται στη Β’ κατηγορία των κυνηγών με 125/150 και ακολουθεί ο Ανδρέας Αντωνίου του Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών με 124/150, ενώ στους βετεράνους κυνηγούς πρώτος είναι ο Θανάσης Κωνσταντίνου του «Πολύκαττου» Αγίας Μαρίνας με 124/150 και στους έφηβους ο συναθλητής του

Παναγιώτης Νεοφύτου με 94/150. Στις κατηγορίες των σκοπευτών, ο Βασίλης Βασιλείου προηγείται στην Α’ κατηγορία με 137/150 και ο Σπύρος Σαββίδης στη Β’ κατηγορία με 126/150. Τέλος, ο Μίκης Φυλακτού βρίσκεται επικεφαλής στους βετεράνους σκοπευτές με 126/150. Για την τελική κατάταξη των ομάδων και των αθλητών θα μετρήσουν τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα από τους πέντε πρωταθληματικούς αγώνες.

Αναλυτικά, η ομαδική και ατομική κατάταξη μετά και τη διεξαγωγή του τρίτου αγώνα είναι η ακόλουθη:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Κυνηγετικός Σύλλογος «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών 496/600
  2. Κυνηγετικός Σύλλογος «ΠΛΟΥΜΙ» Κοκκινοτριμιθιάς 481/600
  3. Κυνηγετικός Σύλλογος Περάτων Ορεινής 470/600
  4. Κ.Σ. «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» Αγίας Μαρίνας – Ξυλιάτου 468/600
  5. Κυνηγετική Ένωση Λυθροδόντα 458/600
  6. Κ.Σ. «ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ» Καϊμακλίου 457/600

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΥΝΗΓΩΝ

  1. Ηλίας Χαραλάμπους Κ.Σ. «ΠΛΟΥΜΙ» Κοκκινοτριμιθιάς 129/150
  2. Στάθης Κυρίτσης Κ.Σ. Πλατανιστάσας 125/150
  3. Χρίστος Παρασκευαΐδης Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών 124/150
  4. Στέλιος Στυλιανού Κ.Σ. Πέρα – Ορεινής           124/150
  5. Νίκος Χριστοδούλου Κ.Σ. «ΠΛΟΥΜΙ» Κοκκινοτριμιθιάς 123/150
  6. Γιάννος Ιωάννου Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών 122/150

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΥΝΗΓΩΝ

  1. Χρύσανθος Νεοπτολέμου Κ.Σ «ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ» Καϊμακλίου 125/150
  2. Ανδρέας Αντωνίου Κ.Σ «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών 124/150
  3. Γιώργος Κλεάνθους Κ.Σ. «Φτέλια» Γερίου 118/150
  4. Έτης Γεωργίου Κ.Σ. Αναλιόντα 115/150
  5. Ανδρέας Φώκου ΣΚΟΛΑΡ 115/150
  6. Γαβριήλ Γαβριήλ Κ.Σ «ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ» Καϊμακλίου 113/150

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ  ΚΥΝΗΓΟΙ

  1. Θανάσης Κωνσταντίνου Κ.Σ «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» Αγ. Μαρίνας 124/150
  2. Ανδρέας Λαζανίτης Κ.Σ «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών    90/150
  3. Κώστας Γρηγορίου Κ.Σ «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» Αγ. Μαρίνας 74/150
  4. Μιχάλης Μιχαηλίδης Κ.Σ «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών    71/150
  5. Χρίστος Παπαπέτρου Κ.Σ. «ΠΑΝΣΟΛΕΙΟΣ» Ευρύχου    49/150

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Παναγιώτης Νεοφύτου Κ.Σ «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» Αγ. Μαρίνας 94/150
  2. Γιάννης Νεοφύτου Κ.Σ «ΠΑΝΣΟΛΕΙΟΣ» Ευρύχου 85/150
  3. Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης Κ.Σ «ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ» Καϊμακλίου 78/150
  4. Χριστόδουλος Χριστοδούλου Κ.Σ «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» Αγ. Μαρίνας 94/150