Σκοποβολή: «Ένα όνειρο μια ευχή» σε 100 δίσκους κόμπακ

SONY DSC

Για άλλη μια χρονιά, η Σκοπευτική Οργάνωση Αμμοχώστου άφησε να φανεί το ανθρώπινο πρόσωπο της κυπριακής σκοποβολής, παραχωρώντας όλα τα έσοδα από τον πρωταθληματικό αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» στο ίδρυμα «Ένα όνειρο – μια ευχή»… Τη σχετική επιταγή παρέδωσε στον πρόεδρο του ιδρύματος Γιώργο Πενηνταέξ, ο πρόεδρος  της ΣΚΟΑΜ και πρόεδρος της ΣΚΟΚ Δημήτρης Λόρδος, μετά τη λήξη του αγώνα.

Ο αγώνας που ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοπβολής ΟΠΑΠ, έγινε στις εγκαταστάσεις του σκοπευτηρίου Πάφου και τον αθλοθέτησε η εταιρεία OLYMPIA OCEAN CARRIERS LTD.

Ο πρωταθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Πέτρος Ιωάννου με 91 επιτυχίες στους 100 δίσκους, κέρδισε τον αγώνα και ζευγάρωσε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ για τη δεύτερη θέση χρειάστηκε αγώνας μπαράζ μεταξύ των Νεόφυτου Σιαλή (ΣΚΟΑΜ) και Γιώργου Αριστείδη (ΣΕΛ), που ισοβάθμησαν με 90/100, για να κερδίσει τελικά ο πρώτος με 21/25 έναντι 20/25 του αντιπάλου του.

Νικητής στη Β’ κατηγορία αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Κυριάκου της ΣΚΟΑΜ με 88/100, στη Γ’ κατηγορία ο Γιώργος Παυλίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 84/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Γιώργος Κωνσταντίνου του ΣΚΟΠΑΦ με 88/100. Ο Κωστάκης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στην κατηγορία των βετεράνων με 82/100 και ο Γιώργος Ευστρατίου στους σούπερ βετεράνους με 71/100.