Παλαίμαχοι: Γκολ και θέαμα στο Μακάρειο

Ο αγώνας διεξήχθη υπό την αιγίδα του ΚΟΑ...

Ανήμερα της επετείου της ημέρας της Ανεξαρτησίας της Κυπριακής Δημοκρατίας ο ποδοσφαιρικός Όμιλος Παλαιμάχων Λευκωσίας διοργάνωσε φιλική ποδοσφαιρική συνάντηση με τους βετεράνους αθλητές.

Ο αγώνας έγινε στο Μακάρειο Στάδιο και ήταν υπό την αιγίδα του ΚΟΑ. Στο σύντομο χαιρετισμό του ο πρόεδρος του Ομίλου Παλαιμάχων Λευκωσίας, Πέπης Ιακώβου, ευχαρίστησε τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού που έθεσε υπό την αιγίδα τον αγώνα. Ο αγώνας είχε διάρκεια δύο ημίχρονα των 30′ και έγινε κάτω από φοβερή ζέστη.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 τέρματα τα οποία σημείωσε ο Νίκος Σατσιάς στο 9’ και 11’, το πρώτο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και το δεύτερο μετά από έξυπνη ατομική ενέργεια πλάσαρε τον τερματοφύλακα των βετεράνων αθλητών. Στην συνέχεια και ενώ οι παλαίμαχοι Λευκωσίας πίεζαν για τρίτο γκολ, οι βετεράνοι αθλητές σε μια αντεπίθεση τους στο 23, ο Πάρης Λαμπούρης είδε τον τερματοφύλακα Αργυρού εκτός εστίας και με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ μείωσε σε 2-1.

2

Στο 29’ ο Παύλος Παπαπαύλου ανέτρεψε στη μεγάλη περιοχή τον Γεώργιο Ζάγκυλο και ο Γιώργος Αδάμου ανέλαβε την εκτέλεση του την οποία απόκρουσε ασταθώς ο Αργυρού και στην συνέχεια ο Αδάμου την έστειλε στα δίκτυα ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, στο 37’ ο Νίκος Ιωαννίδης έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Αργυρού για να κάνει το 2-3 για τους βετεράνους αθλητές. Στο 50’ και ενώ η ομάδα της Λευκωσίας έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη σε αντεπίθεση των βετεράνων αθλητών, ο κολυμβητής Σαρρής έστρωσε την μπάλα στον Μάρκο Καλοψιδιώτη που με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 2-4.

Στο 53’ και ενώ η μπάλα παιζόταν στην περιοχή των αθλητών μετά από κόντρα έφτασε η μπάλα στον Ζάγκυλο ο οποίος με κούρσα 50μ. και αφού ξέφυγε από τους αμυντικούς της Λευκωσίας έστρωσε στον επερχόμενο Αδάμου ο οποίος εύκολα πλάσαρε τον Αργυρού γράφοντας το τελικό 2-5.

3

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ: Λάκης Αργυρού, Κούλλης Παντζιαράς (Χρίστος Λουκά), Άντρος Σάββα (Χρύσης Θεοδούλου), Παύλος Παπαπαύλου (Κούλλης Ιακώβου), Νίκος Πολυκάρπου (Γιώργος Παντέλας), Φίλιππος Ιωάννου, Νίκος Τιμοθέου, Σίκκος Βρασίδας, Νίκος Σατσιάς, Ανδρέας Αυλωνίτης (Χαράλαμπος Σταύρου), Γιώργος Πέτρου.

Προπονητής: Νίκος Μαυρής.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ: Χρήστος Καρκαλλής, Δημήτρης Κύρου, Μάριος Χρυσοστόμου, Νίκος Κούμνας(Κώστας Καλοψιδιώτης), Τάκης Σουρουλλάς(Άθως Χαραλάμπους), Θανάσης Σαρρής, Νίκος Ιωαννίδης, Γιώργος Αδάμου, Μάρκος Καλοψιδιώτης, Πάρης Λαμπούρης, Γεώργιος Ζάγκυλος.

Προπονητής: Γεώργιος Ζάγκυλος.

Εκ μέρους του Προέδρου του ΚΟΑ Κλεάνθη Γεωργιάδη ο Λειτουργός Λάκης Μιτσίδης απένειμε τιμητικές Ασπίδες στους Αρχηγούς των ομάδων Κούλλη Παντζιαρά και Γεώργιο Ζάγκυλο.