Κολύμπι: Νάτοι, νάτοι οι κορυφαίοι!

Βραβεύσεις κυπριακής ομοσπονδίας κολύμβησης


Ο Θωμάς Τσιοπανής και η Κάλια Αντωνίου στην κολύμβηση, ο Σόλων Νικολάου στην υδατοσφαίριση, ο Νικόλας Ιωαννίδης και η Έλενα Μικελλίδη στην ανοικτή θάλασσα, είναι οι αθλητές που αναδείχθηκαν ως οι κορυφαίοι με βάση τα αποτελέσματα τους για το 2016.

Στην κολύμβηση, όπως προέκυψε μέσα από το σχέδιο αξιολόγησης, ο Νικόλας Ιωαννίδης βρέθηκε 2ος στην κατηγορία ανδρών και ο Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής στην 3η θέση. Στις γυναίκες στην 2η θέση βρέθηκε η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα και στην 3η η Ειρήνη Κύζα. Στην υδατοσφαίριση, μετά από ψηφοφορία των προπονητών, ο Σόλων Νικολάου αναδείχθηκε καλύτερος υδατοσφαιριστής για το 2016.

O υδατοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ, γίνεται ο πρώτος στην ιστορία της κυπριακής υδατοσφαίρισης που αναδεικνύεται κορυφαίος υδατοσφαιριστής της χρονιάς, αφού η σχετική βράβευση γίνεται για πρώτη φορά και θα καθιερωθεί ως θεσμός. Στην ανοικτή θάλασσα οι αθλητές του ΑΠΟΕΛ Νικόλας Ιωαννίδης και Έλενα Μικελλίδη, αναδείχθηκαν οι καλύτεροι, με βάση τα αποτελέσματα και τις πρώτες θέσεις που εξασφάλισαν στα αγωνίσματα των 2,5 και 5 χιλιομέτρων του παγκυπρίου πρωταθλήματος.

CYTAVISION - Live Sports

Όλοι οι αθλητές, μαζί με τις βραβεύσεις των αθλητών των υπολοίπων κατηγοριών και τις βραβεύσεις των ομίλων θα τιμηθούν κατά τη διάρκεια της τελετής βράβευσης της ΚΟΕΚ που θα γίνει την Τετάρτη 15 Μαρτίου στο Ολυμπιακό Μέγαρο στη Λευκωσία.

Οι αθλητές και οι ομάδες που θα βραβευθούν είναι:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΝΔΡΕΣ: Θωμάς Τσιοπανής, Νικόλας Ιωαννίδης, Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Κάλια Αντωνίου, Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, Ειρήνη Κύζα.

ΝΕΟΙ: Νικόλας Ιωαννίδης, Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής, Φίλιππος Ιακωβίδης.

ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Σωτηρία Νεοφύτου, Χρυσούλα Καραμάνου, Κυπριανή Παρασκευοπούλου.

ΠΑΙΔΕΣ: Σταύρος Τζιρτζιπής, Παναγιώτης Καλαβάς, Μάρκος Ιακωβίδης.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Κάλια Αντωνίου, Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, Ελένη Στεφανίδου.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α’: Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης, Αντώνης Πατσαλ΄λιδης, Σοφοκλής Μούγης.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α’: Ιόλη Νικολαίδου, Χρυστάλλα Παπαδοπούλου, Αφροδίτη Αγαθοκλέους.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β΄: Αντώνιο Νικολάου, Λούκας Χατζηευσταθίου, Στέφανος Ελευθερίου.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄: Αμαλία Τσιτσεκλή, Αναστασία Μπέκου, Δημητριάνα Ζήνωνος.

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Ιάκωβος Χατζηκωνσταντίνου, Μάρκος Καλοψιδιώτης, Όμηρος Ζάγκας, Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου, Τάκης Παπαδόπουλος, Κατερίνα Σαββίδη, Κωνσταντίνος Ονουφρίου, Μάριος Θεμιστοκλέους, Πέτρος Κουσής, Γεώργιος Ζωτιάδης, Κωνσταντίνος Μιτσίδης, Ζαχαρίας Παύλου, Χρίστος Φικάρδος , Χαράλαμπος Κωνσταντίνου, Κωνσταντίνος Χατζηχριστοφή, Ναταλία Χατζηκυριάκου, Παναγιώτης Πανάρετος, Μαρίνος Μιτέλλας, Νέρι Αρμάντο Γκαμάρα, Μέλανη Τρομπούκη, Νικόλας Χατζηευσταθίου.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ν.Ο. Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λεμεσού, Ν.Ο. Λευκωσίας.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Ν.Ο. Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λεμεσού, Ν.Ο. Κερύνειας.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ν.Ο. Αμμοχώστου, Ν.Ο. Κερύνειας, Ν.Ο. Αγλαντζιάς.

ΑΣΠΙΔΑ 2016-2020: Ν.Ο. Αμμοχώστου.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΣ: Ιωαννίδης Νικόλας.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ: Έλενα Μικελλίδη.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: ΑΠΟΕΛ, Ν.Ο. Κερύνειας, Ν.Ο. Πάφου.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ: Ν.Ο. Πάφου, Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς, ΑΠΟΕΛ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ: Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς, Ν.Ο. Πάφου, Ν.Ο. Λευκωσίας.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ: Ν.Ο. Πάφου, Ν.Ο. Λευκωσίας, Ν.Ο. Αμμοχώστου.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: Ν.Ο. Λευκωσίας.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΕΩΝ: Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ: Ν.Ο. Πάφου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Νικολάου Σόλων.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ: Προδρόμου Αντώνης.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ: Κυριάκου Κωνσταντίνος.