Κολύμπι: Η «εκτόξευση» του Χατζηττοουλή

Ο Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής έγινε ο πρώτος Κύπριος αθλητής που κατέβασε το χρόνο στο 400άρι ελεύθερο των ανδρών κάτω από τα τέσσερα λεπτά. Ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Λάρνακας, πέρα από την παγκύπρια επίδοση ανδρών που πέτυχε στο αγώνισμα (3.59.51), με τον χρόνο του αναδείχθηκε και σε καλύτερο κολυμβητή των 3ων εαρινών αγώνων που έγιναν το τριήμερο 3-5 του μήνα στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού.

Ο Κωνσταντίνος μάζεψε συνολικά 775 βαθμούς ΦΙΝΑ, ενώ για την ιστορία να πούμε ότι την προηγούμενη επίδοση κατείχε ο ίδιος από πέρσι τον Μάιο με 4.01.53. Καλύτερη κολυμβήτρια των αγώνων η Κάλια Αντωνίου του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, με την επίδοση της 58.41, στα 100μ. ελεύθερο, με 708β ΦΙΝΑ. Και οι δύο αθλητές κέρδισαν τον τίτλο για πρώτη φορά.

Ακόμα μία επίδοση που ξεχώρισε ήταν το ρεκόρ του Βαγγέλη Ζορπή του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού ο οποίος με την επιστροφή του (απείχε για περίοδο περίπου δυο χρόνων), κατέρριψε το ρεκόρ στα 50μ. ύπτιο με επίδοση 26.62.  Κάτοχος της προηγούμενης επίδοσης ήταν ο Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου με 27.04.

CYTAVISION - Live Sports

Αυτά ήταν τα γεγονότα που ξεχώρισαν στους εαρινούς αγώνες, με αρκετούς αθλητές να δείχνουν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και έτοιμοι για τις προκλήσεις που έχουν μπροστά τους το 2017. Συνολικά στους αγώνες σημειώθηκαν 20 νέες παγκύπριες επιδόσεις:

Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής (Ν.Ο. Λάρνακας): 200μ. ελεύθερο 1.53.71 (νέων), 400μ. ελεύθερο 3.59.51 (ανδρών και νέων).

Βαγγέλης Ζορπής (Ν.Ο. Λεμεσού): 50μ. ύπτιο 26.62 (ανδρών)

Σοφοκλής Μούγης (Ν.Ο. Λεμεσού): 50μ. ύπτιο 27.87 (παίδων), 100μ. ύπτιο 1.00.18 (παίδων), 200μ. ύπτιο 2.14.47 (παίδων).

Ράφκα Μόνικα Λιάτσου (Ν.Ο. Κερύνειας): 200μ. πεταλούδα 2.39.78 (παγκορασίδων Β’), 200μ. ύπτιο 2.29.92 (παγκορασίδων Α’ και Β΄).

Άννα Χατζηλοίζου (Ν.Ο Λακατάμιας): 50μ. ελεύθερο 28.73 (παγκορασίδων Β’), 100μ. ελεύθερο 1.02.63 (παγκορασίδων Β’).

Μαριτίνα Βιολάρη (Ν.Ο. Κερύνειας): 200μ. ελεύθερο 2.16.72 (παγκορασίδων Β’)

Νικόλας Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού): 200μ. ελεύθερο 2.08.20 (παμπαίδων Β’), 50μ. ελεύθερο 26.25 (παμπαίδων Β’), 100μ. ελεύθερο 56.96 (παμπαίδων Α΄ και Β΄).

Αναστασία Μπέκου (Ν. Ο. Αμμοχώστου): 100μ. ύπτιο 1.09.40 (παγκορασίδων Α’)

Αντώνιο Νικολάου (Ν.Ο. Πάφου): 200μ. ύπτιο 2.16.73 (παμπαίδων Α΄).

Στέφανος Ελευθερίου (Ν.Ο. Αμμοχώστου): 200μ. πρόσθιο 2.33.62 (παμπαίδων Α’).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων είναι:

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 29.90, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 30.34, Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 30.74. Γυναικών: Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 35.30, Σωτηρίου Ραφαέλλα  (Αμ/στου) 35.76, Παναγή Σοφία (Λ/σού) 35.89.

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.53.71, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 1.56.78, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 1.57.27.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια 2.08.46, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.09.13, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 2.11.97.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 26.62, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.41, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 27.47.  Γυναικών: Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 32.30, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 32.82, Κασάπη Λυδία (Αγλαντζιάς) 32.83.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 2.10.91, Νικολάου Πάρης (Κερύν.) 2.13.06, Φικάρδος Χρίστος (Κερύν.) 2.15.30. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.29.19, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.39.78, Τρομπούκη Μέλανη (Λ/κας) 2.41.09.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 8.28.91, Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 8.37.01, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 8.41.94. Γυναικών: Ζηνοβίου Ευδοκία (Κερύν.) 9.45.25, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.46.41, Αγιομαμίτου Αναστασία (Κερύν.) 10.00.91.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 24.63, Νικολαίδης Ανδρόνικος (Λ/σού) 24.79, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 24.80. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 26.77, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 28.02, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαν.) 28.25.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 1.08.76, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 1.09.93, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.10.14. Γυναικών: Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 1.16.82, Παναγή Σοφία (Λ/σού) 1.20.04, Erokhina Maria (Πάφου) 1.23.98.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 57.54, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 58.10, Ribas Erik (Πάφου) 58.81. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.06.47, Ζήνωνος Δημητριάνα (Λ/σού) 1.09.20, Παπαπέτρου Τόνια – Μαρία (Αμ/στου) 1.09.32.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 57.68, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 58.89, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 59.92. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.09.40, Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 1.09.80, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.10.87.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 3.59.51, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.08.24, Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 4.12.83. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 4.38.15, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.44.39, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 4.47.05.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Ζωτιάδης Γεώργιος (Κερύν.) 2.13.66, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 2.15.26, Χουζούρης Ματθαίος (Κων/τίας) 2.16.97. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.24.65, Petrova Khristina (Αμ/στου) 2.28.13, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαν.) 2.30.40.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 25.75, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 26.48, Ribas Erik (Πάφου) 26.86.  Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 30.28, Γεωργίου Μαρή (Αμ/στου) 30.59, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 30.70.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 2.09.47. Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.12.31, Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 2.12.40.  Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.29.92, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.34.51, Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 2.36.23.

400μ. Μικτή Ατομική: Ανδρών: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.51.26, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 5.01.64, Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 5.04.50. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 5.08.59, Αγιομαμίτου Αναστασία (Κερύν.) 5.37.42, Τρομπούκη Μέλανη (Λ/κας) 5.39.79.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 53.70, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 53.70, Ζωτιάδης Γεώργιος (Κερύν.) 53.71 Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 58.41, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 59.86, Παπαπέτρου Τόνια – Μαρία (Αμ/στου) 1.00.27.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 2.27.91, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 2.31.57, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.33.62. Γυναικών: Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.45.52, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.49.19, Erokhina Maria (Πάφου) 2.54.16.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 16.20.59, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 16.47.70, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 16.56.09. Γυναικών: Ζηνοβίου Ευδοκία (Κερύν.) 18.38.92, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 19.00.44, Μικελλίδη  Έλενα (ΑΠΟΕΛ) 19.16.26.