Οι νεαροί το… βιολί τους κι ο Αλέξανδρος το ρεκόρ του! (pics)

Πολύ καλά αποτελέσματα από παίδες και κορασίδες αθλητές και αθλήτριες στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» στο αεροβόλο τουφέκι…

Σε άλλο ένα αγώνα σταθερού στόχου, οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες στο αεροβόλο τουφέκι, κατέθεσαν «διαπιστευτήρια» μεγάλων σκοπευτών και έδειξαν… πλάτη σε άνδρες και γυναίκες συναθλητές τους…

Μιλάμε για τον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» στο αεροβόλο τουφέκι που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λευκωσίας και ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ.

Αυτό που ξεχώρισε ιδιαίτερα ήταν η νέα μεγάλη επιτυχία του έφηβου «ντουφεκά» Αλέξανδρου Χριστοφόρου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, ο οποίος ήταν ο νικητής τόσο στην κατηγορία του όσο και στη γενική κατάταξη, πετυχαίνοντας και νέο παγκύπριο ρεκόρ εφήβων με 612.9, ενώ άλλοι δυο έφηβοι, οι Λοΐζος Γεωργίου (ΣΚΟΛΕΜ) και Ανδρέας Χαραλάμπους (ΣΚΟΑΜ) πλασαρίστηκαν στις τέσσερις πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης.

Κάτι ανάλογο είχαμε και στη γενική κατάταξη των γυναικών, όπου νικήτρια σε άλλο ένα αγώνα αναδείχτηκε η νεάνιδα Άρτεμις Παντελή (ΣΚΟΛΕΥ) με 409.2, ενώ άλλες δυο νεάνιδες της ίδιας Οργάνωσης , η Κάλια Παπασωζομένου και η Μαρία – Βανέσσα Χαραλάμπους τερμάτισαν στις πέντε πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Πολύ καλά αποτελέσματα είχαμε και στις μικρότερες κατηγορίες, όπου ο Ανδρέας Δημοσθένους της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με 388.7, ο συναθλητής του Χάρης Χαρή, με 400.7 πρώτευσε στην κατηγορία των παίδων με στάντ και ο Οδυσσέας Βασιλειάδης της ίδιας Οργάνωσης στο αεροβόλο τουφέκι παμπαίδων με 399.7. Οι νεαρές αθλήτριες της ΣΚΟΛΕΥ Ειρηάννα Καγιά (398.9), Κατερίνα Χαρή (387.4) και Άντρεα Πιτταρά (382.4) ήταν οι νικήτριες στις κατηγορίες των κορασίδων, κορασίδων με σταντ και παγιορασίδων αντίστοιχα.

Στις κατηγορίες των ανδρών και γυναικών, κέρδισαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Ανδρέας Κωνσταντίνου (604.9) και Μαριλένα Κωνσταντίνου (407.1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» στο αεροβόλο τουφέκι, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: