Χάντμπολ: Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας


Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου είναι προγραμματισμένη η πρεμιέρα του πρωταθλήματος Χάντμπολ ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας.

Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις.

Στην Α΄ φάση θα διεξαχθούν τρεις (3) γύροι με βάση την κλήρωση.

Στην Β΄ φάση οι τέσσερεις (4) πρώτες ομάδες θα αγωνιστούν σε διπλους αγώνες με μεταφορά του 50% της βαθμολογίας από τη Α΄ φάση.(΄Οπου υπάρχει ½ ο επόμενος ακέραιος).

Στο 3ον γύρο οι αγώνες θα είναι ως εξής:

O 1ος θα αγωνιστεί εντός με το 20 – 3ο – 4ο και εκτός με το 5ο και 6ο

Ο 2ος θα αγωνιστεί εντός με το 30 – 4ο – 5ο και εκτός με το 6 και 1ο .

O 3ος θα αγωνιστεί εντός με το 40 – 5 – 6ο και εκτός με το 1ο και 2ο.

O 4ος θα αγωνιστεί εντός με το 50 – 6ο και εκτός με το 1ο -2ο – 3ο .

O 5ος θα αγωνιστεί εντός με το 60 – 1ο και εκτός με το 2ο -3ο – 4ο .

O 6ος θα αγωνιστεί εντός με το 10 – 2ο και εκτός με το 3ο -4ο – 5ο .

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Α’ Φάσης:

1η Αγωνιστική                       

21-22 Οκτωβρίου

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ (Λύκειο Παλιομετόχου)

Ευρ. Πανεπιστήμιο Κύπρου – Προοδευτικός Πάφου (Cyprus College)

Κ.Ν.Αγίων Τριμιθιάς – Παρνασσός Στροβόλου (Λύκειο Λινόπετρας)

2η Αγωνιστική

28-29 Οκτωβρίου

Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ – Παρνασσός Στροβόλου (Λύκειο Στροβόλου)

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (Λύκειο Λινόπετρας)

Προοδευτικός Πάφου – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθίας (Γήπεδο Αφροδίτη)

3η Αγωνιστική

11- 12 Νοεμβρίου

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ (Cyprus College)

Παρνασσός Στροβόλου – Προοδευτικός Πάφου (Παρνασσός Στροβόλου)

Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Λύκειο Παλιομετόχου)

4η Αγωνιστική

18-19 Νοεμβρίου

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Παρνασσός Στροβόλου (Λύκειο Λινόπετρας)

Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ – Προοδευτικός Πάφου (Λύκειο Στροβόλου)

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς (Cyprus College)

5η Αγωνιστική

25 – 26 Νοεμβρίου

Προοδευτικός Πάφου – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γήπεδο Αφροδίτη)

Παρνασσός Στροβόλου – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (Παρνασσός Στροβόλου)

Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς – Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ (Λύκειο Παλιομετόχου)

6η Αγωνιστική

2 -3 Δεκεμβρίου

Προοδευτικός Πάφου – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (Γήπεδο Αφροδίτη)

Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Λύκειο Στροβόλου)

Παρνασσός Στροβόλου – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς (Παρνασσός Στροβόλου)

7η Αγωνιστική

9 – 10 Δεκεμβρίου

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Cyprus College)

Παρνασσός Στροβόλου – Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ (Παρνασσός Στροβόλου)

Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς – Προοδευτικός Πάφου (Λύκειο Παλιομετόχου)

8η Αγωνιστική

16-17 Δεκεμβρίου

Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (Λύκειο Στροβόλου)

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς (Λύκειο Λινόπετρας)

Προοδευτικός Πάφου – Παρνασσός Στροβόλου (Γήπεδο Αφροδίτη)

9η Αγωνιστική

20 – 21 Ιανουαρίου

Κ.Ν. Αγίου Τριμιθιάς – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (Λύκειο Παλιομετόχου)

Προοδευτικός Πάφου – Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ (Γήπεδο Αφροδίτη)

Παρνασσός Στροβόλου – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Παρνασσός Στροβόλου)

10η Αγωνιστική

27 – 28 Ιανουαρίου

Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς (Λύκειο Στροβόλου)

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Προοδευτικός Πάφου (Λύκειο Λινόπετρας)

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Παρνασσός Στροβόλου (Cyprus College)